Własna strona www jest w dzisiejszych czasach niezbędnym narzędziem pozwalającym na swobodne kreowanie wizerunku w sieci oraz docieranie do szerokiego grona potencjalnych klientów. Również osoby prywatne coraz częściej decydują się na prowadzenie bloga czy forum związanego z zainteresowaniami.

Stworzenie strony www przyjaznej dla użytkowników i zoptymalizowanej tak, by zajmowała wysokie pozycje w wyszukiwarkach jest najważniejszym celem jaki trzeba postawić już na etapie projektowania witryny. Niemniej istotnym wymogiem jaki powinna spełniać strona www jest łatwość z jaką jej właściciel będzie mógł ją uzupełniać i modyfikować.

Powyższe cele osiągnąć można poprzez zastosowanie Systemów Zarządzania Treścią (CMS – Content Management System). Dzięki CMS-om możliwe jest zbudowanie stron zaawansowanych pod względem struktury i jednocześnie intuicyjnie obsługiwanych przez odwiedzających gości. Popularne CMSy (Joomla!, WordPress, Prestashop) rozwijane są przez setki programistów i udostępniane za darmo. Oprócz atutów związanych z optymalizacją pod kątem użytkowników i robotów zastosowanie wspomnianego rozwiązania pozwala znacznie ograniczyć koszty wykonania strony i późniejszej administracji. Dodatkowym atutem jest brak uzależnienia od jednego wykonawcy. Raz stworzona strona może być modyfikowana przez innego webmastera.